Selasa, 19 Ogos 2014 | 5:50pm

FFM26 ditunda bagi hormati tragedi MH370, MH17

ULU KLANG: Festival Filem Malaysia (FFM26) yang dijadualkan pada 20 September depan di Pusat Perdagangan Dunia Putra (PWTC) ini ditunda sehingga diberitahu kelak bagi menghormati perasaan sedih dan pilu ahli keluarga mangsa ekoran tragedi kehilangan Penerbangan Malaysia MH370 dan MH17 yang terhempas di Ukraine. Hal ini diakui sendiri menerusi Perbadanan Kemajuan Filem Nasional Malaysia (FINAS)

Menurut Pengerusinya, Datuk Hj Affendi Datuk Hj Hamdan, penundaan itu demi menjaga perasaan hiba ahli keluarga mangsa.

"Baru-baru ini kita sudah dimaklumkan mengenai kepulangan mayat mangsa tragedi nahas penerbangan MH17 ke tanah air dalam masa yang terdekat. Di samping itu juga kerajaan telah meuar-uarkan pada 22 Ogos ini menjadi hari berkabung bagi seluruh Malaysia. Oleh yang demikian pihak Kementerian Komunikasi dan Multimedia (KKMM) serta FINAS sebulat suara untuk menangguhkan acara festival filem ini."

"Urusetia FFM26 memohon maaf terhadap kesulitan yang berlaku kepada calon-calon dan juga artis-artis jemputan yang terlibat. Kami akan mengumumkan tarikh baharu sehingga tarikh yang akan diberitahu kelak," katanya.

Sementara itu di bawah disenaraikan senarai calon kategori yang dipertandingkan.

Filem Terbaik

1. Skop Productions/ Primework Studios : KL Gangster

2. Primeworks Studios KIL

3. Astro Show/ Primework Studio: Penanggal

4. Primework Studio : Rock Oo

5. Primework Studio : Sembunyi : Amukan Azazil

Pelakon Wanita Terbaik

1. Kalpana : Dhusrajanam

2. Sharifah Amani: Psiko Pencuri Hati

3. Diana Danielle: Sembunyi: Amukan Azazil

4. Ummi Nazeera: Penanggal

5. Lisa Surihani: Istanbul Aku Datang

Pelakon Lelaki Terbaik

1. Azry Iskandar : Penanggal

2. Syed Hussein : Psiko Pencuri Hati

3. Faizal Hussien : Longkai

4. Bront Palarae : Psiko Pencuri Hati

5. Rusdy Ramli : Tanda Putera

Pengarah Terbaik

1. Khabir Bhatia : Sembunyi : Amukan Azazil

2. Syamsul Yusof : KL Gangster 2

3. Ellie Suriaty : Penanggal

4. Mamat Khalid: Rock Oo

5. Nik Amir Mustapha : KIL

Cerita Asal Terbaik

1. Ellie Suriaty Omar : Penanggal

2. Fadzil Zahari : Tokan

3. Amin Shakib : Psiko Pencuri Hati

4. Kabir Bhatia : Sembunyi: Amukan Azazil

5. Mamat Khalid: Rock Oo

Sinematografi Terbaik

1. Haris Hue Abdullah : Istanbul Aku Datang

2. S.Y Chong : KIL

3. Raja Mukhtiz : Penanggal

4. Filus Ghazali : Tanda Putera

5. Norhanishan Muhammad : Sembunyi : Amukan Azazil

Pelakon Pembantu Wanita Terbaik

1. Ruminah Sidek : Kolumpo

2. Normah Damanhuri : Penanggal

3. Anne James: KIL

4. Umie Aida : Sembunyi: Amukan Azazil

5. Nell Ng: Kolumpo

Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik

1. Azad Jazmin : Kolumpo

2. Datuk Rosyam Nor: KL Ganster 2

3. Zizan Nin: Tanda Putera

4. Sharnaaz Ahmad: Juvana

Lakon Layar Terbaik

1. Alfie Pallermo: Sembunyi: Amukan Azazil

2. Nik Amir Mustafa: KIL

3. Ellie Suriaty : Penanggal

4. Syamsul Yusof: KL Gangster

5. Mamat Khalid: Rock Oo

Filem Bukan Di Dalam Bahasa Melayu Terbaik

1. Asia Tropical Films : The Golden Couple

2. Tayangan Unggul : The Collector

3. Asia Tropical Films

4. Genius Parade5. Double Vision/ Astro Shaw/ Passion Entertainment

Filem Pendek Terbaik

1. Reservoir Production

2. Nazri Mohd Annuar

3. Diffan Sina Norman

4. Thumbs Up Team

5. Yu Chee Boon

Poster Terbaik

1. KIL

2. War of The Worlds: Goliath

3. Bencinta

4. Balada Pencinta

5. Kolumpo

Kesan Khas Terbaik

1. Tanda Putera

2. Ular

3. Husin, Mon & Jin Pakai Toncet

4. Lemak Kampung Santan

5. Penanggal

Pereka Kostum / Terbaik Busana Terbaik

1. Tanda Putera

2. Rock Oo

3. Sembunyi: Amukan Azazil

4. Kara King

5. Penanggal

Pelakon Kanak-Kanak Terbaik

1. Ahmad Ashraff Fahmy: Lemak Kampung Santan

2. Putri Balqis: 1 Lawan 1

3. Rykarl Iskandar: Ajiboy

4. Nur Adrianna: Bencinta

5. Farrah Nadiah: Bisikan Syaitan

Pelakon Harapan Wanita

1. Cristina Suzanne: KIL

2. Uqasha Senrose: Paku Pontianak

3. Nelydia Senrose: Cinderella

4. Nadia Aqilah: Zaiton Ceritaku

5. Siti Saleha: Kerat 14

Pelakon Harapan Lelaki

1. Ahya U: Tanda Putera

2. Shukri Yahaya: Ular

3. Karl Shafek: Zaiton Ceritaku

4. Syazwan Zulkifly: Juvana

5. Zul Ariffin: Penanggal

Pengarah Harapan

1. Nam Ron: Psiko Pencuri Hati

2. Syed Hussein: Langgar

3. Ellie Suriaty: Penanggal

4. Nik Amir Mustapha: KIL

5. Esma Daniel: Zaiton Ceritaku

Lagu Tema Asal Terbaik

1. Aku Datang: Istanbul Aku Datang

2. Tokan: Tokan

3. Puisi Sang Dewi: Lemak Kampung Santan

4. Tanda: Tanda Putera

5. Tika: Rock OoPenataan

Bunyi Terbaik

1. Rock Oo

2. KL Gangster 2

3. Penanggal

4. KIL

5. Sembunyi: Amukan Azazil

Penataan Seni Terbaik

1. Rock Oo

2. Tanda Putera

3. Penanggal

4. KIL5. Sembunyi: Amukan Azazil

Skor Muzik Asal Terbaik

1. Sembunyi: Amukan Azazil

2. Tokan

3. Tanda Putera

4. Papermoon

5. KL Gangster 2

Penyunting Terbaik

1. KL Gangster 2

2. KIL

3. Penanggal

4. Istanbul Aku Datang

5. Sembunyi: Amukan Azazil

Filem Animasi Terbaik

1. Fakulti Teknologi Kreatif Dan Warisam (UMK)

2. Thumbs Up Team

3. El Videographics

Berita Harian X